CERN Sergisi

Serginin amacı, Evren’in kökeni ve maddenin temel bileşenleri hakkında merak duygusu aşılamaktır. Bu sergi, CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndaki (LHC) deneylerin, Evren’in bazı sırlarını nasıl çözeceğini ve mevcut teknoloji ile geçmişteki temel araştırmalar arasındaki bağlantıyı gösterir.

   Sergi kapsamında;

  • Giriş, ziyaretçiyi Büyük Patlama anına geri götürür.
  • Büyük Patlama Sahnesi, Evren’in tarihini anlatır.
  • Parçacık bahçesi, maddenin temel yapısını gösterir.
  • Gizem odası, Evren’in ve maddenin sırlarından bahseder.

CERN " Bilimi Hızlandırıyoruz" Gezici Sergisi 14 Ağustos 2020 tarihinde İVME-R Merkez Müdürümüz Prof. Dr. M. Bilge Demirköz danışmanlığında ikinci kez Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve Türkiye'nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi'nde sunulmaktadır.

ODTÜ ortaklığıyla hazırlanan ve CERN’de yapılan araştırmaların anlatıldığı sergi, her yaştan ziyaretçiye hitap ederken bilim severler CERN Sergisi ile evrenin oluşumunu ve maddenin temel bileşenleri hakkında meraklarını gideriyor. Sergide ayrıca “Atlas deneyi hayatımızı nasıl etkiledi?”, “Standart modelin ötesinde ne var”, “Karşı madde neye karşı?”, “Doğada olup biten her şeyin basit bir açıklaması var mı”, “Karanlık Madde nedir?” gibi sorular cevap buluyor. “CERN Sergisi” pandemi tedbirleri kapsamında hafta içi günlerde 10.0016.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.